Czy spironolakton powoduje tycie?

Leczenie spironolaktonem a wzrost wagi

Mechanizm działania spironolaktonu polega na blokowaniu receptorów aldosteronu – hormonu mineralokortykosteroidowego, który reguluje stan i funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Aldosteron ma za zadanie zatrzymywać w organizmie wodę i jony sodowe, a intensyfikować wydalanie jonów wodorowych i potasowych. Spironolakton i jego właściwości uniemożliwiają łączenie aldosteronu z receptorami, co powoduje osłabienie jego aktywności. Oznacza to, że lek potęguje usuwanie wody i jonów sodowych wraz z moczem – dlatego też określa się go mianem diuretyka (leku moczopędnego). Co warte podkreślenia, spironolakton jest diuretykiem oszczędzającym potas i w związku z tym nie stwarza ryzyka hipokaliemii (niedoboru potasu).

 

Jak spironolakton wpływa na masę ciała?

Czy wobec tego leczenie spironolaktonem powoduje tycie? Nie, co wynika z mechanizmu działania tego leku. Wskutek blokowania receptorów aldosteronu i hamowania jego aktywności potęguje wydalanie moczu, a także przyczynia się do usuwania zalegających pokładów wody podskórnej. W wyniku tego dochodzi do utraty wagi. Właściwości te są wykorzystywane m.in. przez osoby w trakcie odchudzania lub zawodników sportowych z dyscyplin sylwetkowych. Stosowanie spironolaktonu pozwala im kontrolować masę ciała i pozbyć się zbędnych kilogramów przed planowanymi zawodami. Z tego też powodu spironolakton znajduje się na liście środków dopingujących i jest niedozwolony do użycia w sezonie startowym.

 

Co na ten temat mówi ChPL?

Ponadto w Charakterystyce Produktu Leczniczego nie widnieje informacja wskazująca na przypuszczalny wpływ spironolaktonu na wzrost wagi.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: