Jak działa spironolakton na ludzki organizm?
Spironolakton to diuretyk oszczędzający potas, który zaliczany jest do grona antagonistów aldosteronu. Stosowanie spironolaktonu uniemożliwia wiązanie hormonu z jego receptorami, co w konsekwencji powoduje zwiększenie objętości wody usuwanej z ustroju i wzrost stężenia sodu wydalanego wraz z moczem. Efektem tego jest obniżenie ciśnienia krwi, przeciwdziałanie różnym typom obrzęków, zapobieganie hipokaliemii (niedoborom potasu) i pozbycie się nadmiaru zalegającej wody.
Dlaczego spironolakton jest traktowany jako doping?
Moczopędne właściwości spironolaktonu pozwalają usunąć z organizmu przesadną ilości wody, co jest jedną ze strategii kontroli masy ciała i pracy nad definicją mięśniową. Co więcej, diureza przebiegająca bez utraty potasu sprawia, że mięśnie nadal pozostają w odpowiednim napięciu. Dlatego też spironolakton jest głównie wykorzystywany w zawodach sylwetkowych, gdzie obowiązują kategorie wagowe. Diuretyczne działanie spironolaktonu ma również zastosowanie jako środek maskujący. Oznacza to, że wzrost wydalania wody pozwala zawodnikom sportowym usunąć metabolity innych substancji dopingujących przed planowanymi zawodami.
Nie można zapominać, że spironolakton ma również działanie antyandrogenne. Lek ten pozwala m.in. ograniczyć aktywność 5-α-reduktazy wzmagającej pracę gruczołów łojowych, co może przyczynić się do występowania trądziku. Antyandrogenne właściwości są szczególnie pożądane przez zawodniczki fitness, które mogą wykorzystywać spironolakton do obniżenia nadmiernego poziomu męskich hormonów spowodowanego stosowaniem mocnych środków anabolicznych. Ponadto lek ten może okazać się pomocny dla zawodniczek sportów sylwetkowych m.in. w przeciwdziałaniu nieestetycznym zmianom trądzikowym wywołanym wysokim poziomem androgenów.
Powyższe aspekty sprawiają, że spironolakton jest uznawany za środek dopingujący. Stosowanie spironolaktonu w sporcie jest zakazane zarówno przed zawodami, jak i poza sezonem startowym.