Jak dawkować spironolakton?

 

Dawka spironolaktonu powinna być ustalana indywidualnie w zależności od stanu pacjenta oraz wymaganego poziomu diurezy. Dawka do 100 mg na dobę może być podawana jednorazowo lub w dawkach podzielonych. Dawki większe niż 100 mg należy podawać w dawkach podzielonych.

Tabletki należy podawać z posiłkiem. Jeśli jest problem z połykaniem tabletki, należy upewnić się w ulotce leku, czy można ją rozdrobnić i rozpuścić w wodzie.

 

Jakie dawki spironolaktonu stosować?

Dorośli

Obrzęk związany z zastoinową niewydolnością serca

Początkowo podaje się dawkę 100 mg na dobę w dawcę jednorazowej lub podzielonej. Dawkę dobową można zwiększyć do 200 mg.

Ciężka niewydolność serca

Leczenie rozpoczyna się od 25 mg na dobę. W zależności od reakcji organizmu pacjenta na tę dawkę można ją zwiększyć do 50 mg na dobę lub zmniejszyć do 25 mg co drugi dzień.

Oporne nadciśnienie tętnicze

Leczenie rozpoczyna się od 25 mg na dobę. Należy ustalić najmniejszą skuteczną dawkę i w razie konieczności ją zwiększać do 100 mg na dobę.

Zespół nerczycowy

Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 100-200/dobę.

Marskość wątroby z wodobrzuszem i obrzękami

Dawka początkowa wynosi 100-200 mg na dobę. Jeśli efekt terapeutyczny po dwóch tygodniach nie jest zadowalający wdraża się furosemid lub zwiększa stopniowo dawkę spironolaktonu do 400 mg na dobę.

Diagnostyka i leczenie pierwotnego hiperaldosteronizmu

Przy podejrzeniu hiperaldosteronizmu pierwotnego, spironolakton podawany jest w dawce 100 – 150 mg lub do 400 mg na dobę.

Dzieci

Leczenie spironolaktonem u dzieci rozpoczyna się od dawki dobowej 1-3 mg/kg mc. podawanej w dawkach podzielonych. Dawkowanie dobiera się indywidualnie na podstawie odpowiedzi i tolerancji organizmu dziecka.

 

Bibliografia

 

Bibliografia

Zobacz też:

zolpidem.pl

Najnowsze poradniki: