Spironolakton a trądzik – czy warto go stosować?

 

W leczeniu cery trądzikowej przeważnie wykorzystuje się miejscowe preparaty o działaniu antyzapalnym, bakteriobójczym czy przeciwłojotokowym. Niejednokrotnie trądzik leczy się przy pomocy cynku oraz zmiany nawyków żywieniowych. Szukając informacji o farmakoterapii zmian trądzikowych można natrafić na wzmianki o możliwości użycia spironolaktonu. W jaki sposób spironolakton może wspomóc leczenie trądziku? Kto może z niego skorzystać?

 

Spironolakton – co to za lek i kiedy go stosować?

Mianem spironolaktonu określa się substancję czynną z grona diuretyków oszczędzających potas, który hamuje działanie aldosteronu. Dzięki temu leczenie spironolaktonem wspiera usuwanie wody i wzmaga wydalanie moczu, ale bez przesadnej utraty potasu. Mechanizm działania sprawia, że leki zawierające spironolakton poleca się przede wszystkim w przypadku nadciśnienia tętniczego i obrzęków. Ponadto można go wykorzystać m.in. w wodobrzuszu, niewydolności serca czy zespole nerczycowym.

 

Jak spironolakton może wspomóc leczenie trądziku?

Hipotensyjne właściwości spironolaktonu to jednak nie wszystko. Ten lek ma również realny wpływ na gospodarkę hormonalną, której nieprawidłowe funkcjonowanie często leży u podstaw występowania zmian trądzikowych. Spironolaktonowi przypisuje się działanie antyandrogenowe – to inhibitor receptorów androgenowych i aktywności 5-α-reduktazy. Wahania hormonalne o charakterze podwyższonego stężenia hormonów androgennych są częstą przyczyną trądziku młodzieńczego u kobiet w okresie dojrzewania. Stąd spironolakton może okazać się pomocny w regulacji prawidłowego poziomu męskich hormonów.

Antyandrogenne właściwości spironolaktonu nie są jednak wskazane dla mężczyzn. Takie działanie sprawia, że farmakoterapia spironolaktonem może doprowadzić do występowania ginekomastii i bólu piersi. Niemniej jednak działania niepożądane dotyczą także kobiet. Oprócz tkliwości piersi mogą też nastąpić takie niedogodności jak zaburzenia miesiączkowania.
Ponadto spironolaktonowi przypisuje się działanie antymineralokortykoidowe, co ogranicza występowanie obrzęków i sprzyja usuwaniu nagromadzonej wody.

 

W jakim trądziku wykorzystać spironolakton?

Oprócz wcześniej wspomnianego trądziku młodzieńczego terapia spironolaktonem może zostać wykorzystana w przypadku trądziku uwarunkowanego zespołem policystycznych jajników (PCOS) oraz trądziku odwróconego, który jest mocno związany z nieprawidłowościami hormonalnymi.

Warto jednak dodać, że zastosowanie spironolaktonu w farmakoterapii zmian trądzikowych jest off label (pozarejestracyjne). Spironolakton nie jest zalecany do użycia w monoterapii – przeważnie należy go przyjmować wraz z doustną antykoncepcją hormonalną.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

zolpidem.pl

Najnowsze poradniki: